איך הופכים לגננים מקצועיים – האם צריך לעבור הסמכה, כמה זמן דרוש, מחיר ועוד

כל מי שיש לו גינה והוא מטפל בה, יכול לראות את עצמו כגנן בפוטנציה, גנן חובב. סביר להניח שהוא לומד דרך אתרי אינטרנט וכן דרך התייעצות עם אנשי מקצוע כיצד עליו לנהוג, מה עליו לעשות בשביל לטפל בצורה טובה בכל הצמחים והגידולים השונים, כיצד עליו לנהוג עם שינויי העונות ועוד.

אך בשביל להיות גנן מקצועי, צריך הרבה יותר מזה, הן בגלל שהמקצוע דורש הסמכה והיכרות רחבת אופקים עם התחום, הן בגלל שהלקוחות מחפשים יותר מאשר גנן שלמד את התחום באינטרנט, והן בגלל השפעת המקצוע על תחומים שונים בחיינו, בין אם זה איכות הסביבה, שמירה על הטבע, ואפילו על היבטים בריאותיים בחיינו.

לשמחתנו, כיום אנחנו יכולים למצוא שורה של מוסדות בהם אפשר ללמוד את מקצוע הגינון ולקבל הסמכה בתחום. חשוב לומר, ישנה הסמכה בסיסית של לימודי גינון ועם השנים גם נוצרו הסמכות פרטיקולריות בתחומים שונים, כלומר הסמכות בענפים ספציפיים, כגון, גינות נוף, גינות ציבוריות, גינות גג ועוד.

מה צריך בשביל ללמוד להיות גננים?

במרבית המקומות תנאי הקבלה הם נוחים. מדובר על 12 שנות לימוד (יש מקומות שמוכנים גם לקבל מועמדים עם 10 שנות לימוד), וכן ראיון קצר בו מבקשים להתרשם עד כמה אתם קרובים לנושא וכמה אתם באמת מעוניינים להיות גננים באשדוד ולעבוד את האדמה.

הלימודים נערכים במסגרות שונות, בין אם מדובר במסגרת של קורסים חודשיים, שנה או יותר. במהלך הלימודים לומדים להכיר את כל מה שקשור לתחום, החל מסוגי צמחים, שימוש באביזרים ובכלים, היכרות עם סוגי קרקעות, סוגי גינון ועיצוב גינות, כיצד גוזמים עצים בצורה נכונה, מה זה גינון אקולוגי ועוד.

צריך לומר שאחרי קורס גינון בסיסי, אפשר לעבור לקורסים מתקדמים יותר (קורס גינון 2) אשר דורש 5 שנות ניסיון לפחות במקצוע, כשבסוף הקורס יש מבחני הסמכנה. כאן מדובר על קורס שמתייחס יותר לצד של ניהול גננות, בין אם זה בכל הקשור לניהול השקיות, מדידות, ניהול עבודת צוות של גננים ועוד.

המחיר של הקורסים משתנים בהתאם לסוג ולמוסד, על פי רוב המחיר עומד על אלפי שקלים לקורס.

המאמר נכתב באדיבות הפורטל www.mygardener.co.il – גננים ומשתלות בפריסה ארצית.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*