מה כדאי ללמוד? – תואר ראשון

אחת השאלות שצעירים וצעירות רבות מתמודדים איתן בסיום שירותם הצבאי היא, מה עליהם ללמוד במסגרת תואר ראשון.

על פניו זו נראית כמו שאלה מאוד פשוטה למענה. כל אחד צריך ללמוד את מה שהוא אוהב, את התחום בו הוא רוצה לעסוק כשהוא יהיה גדול. אך יש פה בעייתיות מסוימת כפי שאנחנו יודעים, בעייתיות שהופכת את השאלה לרלוונטית עבור לא מעט צעירים.

ראשית, יש לא מעט צעירים שלא יודעים בדיוק מה הם רוצים לעשות, לא יודעים בדיוק מה מעניין אותם ברמה כזו, שהם ירצו לעסוק בתחום אחרי סיום לימודיהם.

שנית, ישנם לא מעט תחומים מעניינים, אך כאלה שהשכר בהם הוא נמוך או שמדובר במקצוע שנעלם מהנוף הציבורי, כמו למשל תקשורת. מצד שני, יש מקצועות מעניינים, רלוונטיים, מקצועות עם שכר גבוה, אך לא כל אחד יכול להתקבל עליהם וזמן הלימודים הוא ארוך, למשל רפואה.

השאלה מה עושים במצב כזה, כיצד מחליטים מה ללמוד.

ראשית, רצוי לפנות אל תחום לימודים שאפשר למצוא בו תעסוקה. מאחר ותואר ראשון נמשך שלוש שנים, מוטב לא לבזבז את הזמן על לימודים שאי אפשר למצוא בהם תעסוקה בעתיד.

שנית, מוטב ללכת במקרים מסוימים על פי החלומות, במיוחד אם מדובר בחלומות גדולים כמו רופאה, וטרינריה וכדומה. אך זאת כמובן בהנחה ויש לנו את כל התנאים, היכולות ואנחנו מוכנים להשקיע מספר שנים רב בלימודים. אנחנו צריכים לקחת בחשבון את העלויות הכלכליות שדרושות לכך.

שלישית, רצוי וחשוב שאנחנו נבחן עד כמה באמת הנושא מעניין אותנו. יש מקרים בהם אנחנו מתחברים לנושא מסוים בתור תחביב, בתור עניין צדדי, אך אז אנחנו מגיעים לאקדמיה ומגלים שמרבית החומר הנלמד, איננו קשור כלל למה שאנחנו הכרנו, במיוחד בתואר ראשון שמכיל קורסי מבוא רבים.

ארבע, מאחר ובתואר ראשון אפשר ללמוד דו-חוגי, כלומר שני חוגים ולא בהכרח חוג אחד, אז יהיה נכון אם אנחנו נבחן את האופציה לחלק את הלימודים שלנו לשני תחומים שונים במקביל. באופן כזה, לא נצטרך להתפשר על תחום ספציפי.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*